Informacije
DEHIDRACIJA
19.07.2016Voda predstavlja približno 60-70% telesne teže človeka – pri otrocih je delež večji, s starostjo se pa zmanjšuje.
Telo izgublja vodo preko kože z znojenjem, preko ledvic z urinom, preko pljuč z izdihanim zrakom in preko črevesja z iztrebki.
Pri normalni aktivnosti lahko izgubimo z znojenjem do 1 litra vode dnevno, medtem ko pri enourni intenzivni vadbi ali pri visoki zunanji temperaturi izgubimo več kot liter vode na uro – ne smemo podcenjevati tudi izločanja tekočine z znojenjem pri bolezni (vročina), veliko se je izgubi tudi pri driski in bruhanju. V vročem in vlažnem podnebju, na velikih nadmorskih višinah, pa tudi na potovanju z letalom ali avtobusom je prav tako pospešeno izločanje vode.
Izgubljeno vodo je potrebno ves čas nadomeščati - predvsem s popitimi tekočinami. Za osnovne fiziološke potrebe odraslega naj bi zadoščalo 2-3 litre tekočine na dan.
Dehidracija (pomanjkanje vode v telesu)je posledica nezadostnega nadomeščanja izgubljene tekočine, torej premajhnega vnosa ali povečane izgube. Večja dehidracija lahko vodi v smrt.
Zgodnji znaki dehidracije so:
Občutek žeje*
Glavobol
Utrujenost
Omotičnost
Suha usta
Mišična šibkost
Hitro bitje srca
Slabša prožnost kože
Zelo malo ali nič urina
*(otroci in starejši imajo lahko zmanjšan občutek žeje)
Za nadomeščanje tekočine je najbolj primerna navadna voda. Le-te ne smemo nadomestiti s pitjem kave, pravega čaja, gaziranih in alkoholnih pijač, saj kofein in alkohol delujeta diuretično, kar pomeni, da pospešita izločanje vode iz telesa. Tudi sladkor povečuje odvajanje tekočine iz telesa.
Navadimo se rednega pitja vode:
Spijmo kozarec vode zjutraj na tešče ter pred vsakim obrokom (zajtrkom, kosilom, večerjo) in pred spanjem.
Piti moramo tudi, če žeje ne čutimo; voda naj bo ves čas v vaši bližini.
Med obroki pijmo vodo po požirkih.
Spremljajmo količino popite vode (npr. število kozarcev, plastenka,…).
Popijte 8 velikih kozarcev vode na dan.
Vsi, ki imajo znake srčnega ali ledvičnega popuščanja, ki se kažejo z oteklinami v različnih delih telesa ali težjem dihanju, naj bodo previdni – nadzorujejo naj količino popite in izločene tekočine.